NIE MA ZDROWIA BEZ ZDROWIA PSYCHICZNEGO! CZYLI O MARSZU O GODNOŚĆ I KONGRESIE ZDROWIA PSYCHICZNEGO.

Poniedziałek, 21.05.2017, wyd. nr 33

nr33

8 maja w Sali Marmurowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbył się pierwszy w Polsce Kongres Zdrowia Psychicznego, a następnie „Marsz o Godność” w obronie praw osób chorujących psychicznie. Chociaż w wydarzeniu wzięły udział setki osób, media na ten temat mówiły niewiele, a dziś – poza oficjalną stroną KZP i jednym portalem informacyjnym – trudno znaleźć o przemarszu jakiekolwiek informacje. Nienagłaśnianie go wydaje się niepokojące, ponieważ kwestia jakości i dostępności leczenia psychiatrycznego oraz opieki psychologicznej może dotyczyć nie tyko znajomych czy członków naszych rodzin, ale także nas samych.

Pomysł na organizację kongresu i marszu narodził się na przełomie roku 2014 i 2015, kiedy okazało się, że Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego ma zostać zlikwidowany w procesie legislacyjnym nad Ustawą o Zdrowiu Publicznym. Wzburzone tym pomysłem środowiska psychiatryczne, psychoterapeutyczne i psychologiczne podjęły stanowcze kroki mające na celu zatrzymanie tego procesu. Ostatecznie udało się powstrzymać likwidację NPOZ.

Niestety, stan psychiatrycznej opieki zdrowotnej w Polsce pozostaje dramatyczny, a niezbędne reformy wciąż są odkładane. Obecnie pacjenci często nie mogą liczyć na szybką, skuteczną i łatwo dostępną pomoc psychologiczną i psychiatryczną. Co gorsza, łatwo stają się ofiarami stygmatyzacji społecznej. Celami KZP są między innymi: decentryzacja opieki psychiatrycznej (małe ośrodki zdrowia ulokowane w miastach zamiast ogromnych szpitali na odległych przedmieściach izolujących pacjentów od społeczeństwa), promocja zdrowia psychicznego, zabieganie o reformę leczenia pacjentów psychiatrycznych, zapobieganie stygmatyzacji osób leczących się psychiatrycznie oraz zabieganie o profilaktykę zdrowia psychicznego. Wszystkie te postulaty zostały ujęte w petycji, którą na ręce wiceministra Zbigniewa Króla złożyli manifestujący podczas majowego Marszu Godności. Setki osób przeszły spod Pałacu Kultury i Nauki przed siedzibę Ministerstwa Zdrowia, by zmienić to, co w Polsce nie działa tak, jak powinno. „Nie ma zdrowia bez zdrowia psychicznego”, „Dobra opieka – godność człowieka” skandował zgodnie tłum maszerujący ulicami Warszawy.

Kongres Zdrowia Psychicznego ma odbyć się również za rok. Jak na razie Ministerstwo Zdrowia uchyla się od realizacji postulatów maszerujących w Marszu Godności, zasłaniając się wprowadzaniem Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Organizatorzy Kongresu przypominają jednak, że systemowi ochrony zdrowia psychicznego Polsce potrzebna jest całkowita reforma, a nie tymczasowy program naprawczy. Jeśli władze nie wezmą pod uwagę złożonej 8 maja petycji – w przyszłym roku – oprócz Kongresu, który ma odbywać się regularnie – potrzebne będzie ponowne zorganizowanie marszu. W końcu, cytując jeden ze słodko-gorzkich plakatów niesionych przez maszerujących, „Człowiek nie taboret, potrzebuje oparcia”.

8 maja na ulice wyszli przedstawiciele tych, którzy w wielu przypadkach sami nie mają możliwości walki o swoje prawa. Warto o tym pamiętać i nie rezygnować. Nigdy nie wiadomo bowiem, czy z opieki psychiatrycznej lub psychologicznej nie będzie musiał skorzystać najbliższy członek naszej rodziny lub przyjaciel. Warto, by mógł liczyć na skuteczną pomoc i godne traktowanie.

Psycheplus