Sobota, 10.06.2017, wyd.2

Depresja kropla po kropli może pozbawić człowieka motywacji i energii oraz utrudnić mu wykonywanie zadań, prowadząc do powstania poczucia porażki i osłabienia woli walki.

Jednym z największych problemów, jakich depresja przysparza ludziom jest fakt, że choroba ta pozbawia ich tych samych sił, które są potrzebne, aby ją pokonać. Kiedy potrzeba ci energii, aby zmierzyć się z depresją, może się okazać, że jesteś całkowicie z niej wyzuty: kiedy potrzeba ci pewności siebie, może okazać się, że ogarnie cię zwątpienie, a kiedy będziesz potrzebował nadziei, że wszystko będzie dobrze, posępna chmura rzuci cień na twoje marzenia o przyszłości.

Każdy człowiek cierpiący na depresję ma wyjątkowe i niepowtarzalne doświadczenie z tą chorobą.  Objawy koncentrują się wokół takich obszarów jak: nastrój, myślenie, motywacja, objawy somatyczne.  Najczęściej występuje obniżony nastrój przez dłuższy czas, zanik odczuwania przyjemności, problemy z koncentracją, zaburzenia snu, utrata apetytu, spadek libido (popędu seksualnego). Depresji może towarzyszyć lęk chociaż nie jest typowym

objawem depresji. Objawy muszą utrzymywać się co najmniej 2 tygodnie aby rozpoznać depresję.

Leczenie depresji opiera się na psychoterapii i farmakoterapii. Bardzo ważna i pomocna w wychodzeniu z depresji jest psychoedukacja, wsparcie społeczne, aktywność fizyczna i dieta. Depresja jest zaburzeniem psychicznym  często nawracającym.